Тарифи вересень-грудень 2020


Оптимістичний початок 2020 року. 


Нинішній рік ми починали з прогнозування стану ринку на майбутні дванадцять місяців, нам важливо було розуміти лінії тренду по вартості доставки вантажів в імпортному сполученні з основних торговельних регіонів. Ми це робимо для своїх клієнтів, які можуть здійснювати бюджетування на майбутній рік ґрунтуючись на цих даних. Також, це необхідно для участі в тендерах міжнародних компаній, що діючих і потенційних клієнтів. Адже вони, як правило, проводять тендер в кінці-початку календарного року.


Ми досить впевнено заходили в новий 2020 сезон, знаючи що нас буде чекати, тому що вже не один і не два роки ми стикаємося з чинниками що впливають на собівартість вантажоперевезень: «кількість польських дозволів» і «специфічна сезонність української економіки (баланс імпорту/експорту)». Ми звикли до того, що ці фактори йдуть і будуть йти з нами з року в рік. Тому, за підсумками 2018 і 2019 років, ми зрозуміли, як ці фактори впливають на ціноутворення протягом року, ми вивели математичну модель для прогнозування ставок на рік вперед.


Карантин. 


У 2020 році ми разом зі своїми клієнтами зіткнулися з новим фактором, який вплинув на собівартість вантажоперевезень з новою силою – це карантин. Для учасників ринку перевезень він проявив себе у вигляді заборони в’їзду водіям на територію європейських країн, вимог чотирнадцяти денного періоду самоізоляції, зупинялися фабрики в Італії і частково по всій Європі, істотно зменшився обсяг імпорту та експорту. Карантин в березні-квітні 2020 року утворив величезні труднощі для пересування транспорту по території Європи при стабільно високому попиті на доставку вантажів – це призвело до аномального для цього періоду зростання ставок, а у травні-червні карантин привів до різкого падіння попиту/обсягів імпорту – до 50 %, що різко знизило середній рівень ставок на ринку.

В кінці червня та на початку липня ситуація на ринку почала стабілізуватися, ринок почав оживати. Обсяг імпорту, правда, почав зростати більшими темпами в порівнянні з експортом з України. Ставки в липні вийшли на той рівень, який ми прогнозували на початку року.


Прогноз до кінця 2020 року.


За підсумками роботи в липні-серпні, ми бачимо три сценарії розвитку економічної ситуації в країні і відповідно рівня цін на нашому ринку до кінця року.


Перший – оптимістичний.


“Обсяг імпорту/експорту зросте, і ми увійдемо в колію 2019 року”.

Зараз ринок стабілізується, увійде в колію 2019 року, компанії активно починають роботу у зв’язку з простоєм за попередні місяці. Проявляється ефект відкладеного попиту. Все йде прогнозовано, тобто так як ринок поводився в другому півріччі минулого року. З тими же перевантаженнями за наявністю дозволів і тим же дисбалансом імпорту/експорту до кінця року. Ми пам’ятаємо, що на 2020 рік Польща зменшила число транзитних і універсальних дозволів для наших перевізників на 20%, що в кінці року могло призвести до більшої турбулентності на ринку ніж в кінці 2019 року. Але ні, поведінка ринку не буде істотно відрізнятися від минулого року, адже спад в кількості імпорту як мінімум на 20% через простій під час карантину нівелює різницю в кількості дозволів. Ситуація з наявністю дозволів в кінці року буде не гірше минулого року, але і особливо краще також. Для прогнозу ставок до кінця року досить подивитися на ставки у вересні-грудні 2019 року.


Другий – песимістичний за падіння ставок. 


“Проявить себе нова економічна криза, по типу 2008 року, що вплине на економіку, вартість валюти, впадуть і без того невеликі обсяги імпорту та експорту”.

У липні США відзвітували про 35% зниження ВВП за підсумками другого кварталу, що є найгіршим показником з 47го року минулого століття. Багато інших країн також відзвітували про зниження ВВП. Криза 2008 року почалася саме з США з падіння ВВП. Правда тоді показник ВВП був не таким низьким. Влітку 2008 року криза почалася в США і восени віна проявила себе в Європі. Ми відчули різкий стрибок курсу валют, економіка зупинилася, вантажоперевезення тимчасово практично зупинилися. Подібне може статися в 2020 році. Якщо так, то обсяг імпорту та експорту знизиться до мінімальних показників і ставки впадуть в 1,5-2 рази.


Третій – песимістичний з ростом ставок.


“Буде друга хвиля жорстких карантинних обмежень на міжнародному рівні”.

Крім критичного економічного впливу США, восени може пройти нова хвиля карантину. Можливо, карантин буде мати не такий жорсткий режим всередині країн, але знову з’являться обмеження для водіїв при перетині кордонів, вимоги до режиму самоізоляції, наявність пройдених ПЛР-тестів. Такий сценарій частково може повторити кон’юнктуру квітня 2020 року і тривати пару місяців. При цьому, якщо другий і третій сценарій трапиться одночасно, тоді ми побачимо зовсім новий виток кризи з незрозумілими показниками.


Що ми пропонуємо? 


Прогнозування економічних макропоказників це доля не логістів. Звичайно, багато експедиторів та перевізників можуть бачити майбутнє через свою особливу «призму поглядів і думок», але ми не чули про конкретні прогнози з конкретними розрахунками. Тому замовникам важливо бути уважними, тим більше коли вони сьогодні отримують обіцянки про фіксацію тарифів вже на 2021 рік.

Наше завдання спиратись на факти, при цьому мати прогноз і тримати руку на пульсі. А пульс потрібно перевіряти так часто, як того вимагає «пацієнт» – ринок.

Ми рекомендуємо нашим клієнтам орієнтуватися на перший сценарій. Бюджет на транспортну логістику для імпорту і експорту до кінця року буде аналогічним другій половині 2019 року. Для тих клієнтів, хто почав (або планує почати) з нами роботу в цьому році, ми готові надати статистику торішніх ставок по аналогічним маршрутам, що дозволить спрогнозувати ціни до кінця року.

У разі відхилення ринку від першого сценарію, ми відразу ж будемо реагувати. По-перше, наші клієнти отримають інформаційну розсилку «про стан справ на ринку міжнародних вантажоперевезень» з описом фактів і оновленого прогнозу, а, по-друге, будемо оновлювати ставки до ринкового рівня.


Дмитрий Федорченко


Chief Development Officer

Ganex Group

Читати далі Назад до блогу

ВАГА

На початку 2021 року в Польщі було ухвалено закон, який збільшує штрафи за перевезення важких вантажів без спеціальних на те дозволів у перевізників. А саме…

Читати далі

Тарифи вересень-грудень

Оптимістичний початок 2020 року.  Нинішній рік ми починали з прогнозування стану ринку на майбутні дванадцять місяців, нам важливо було розуміти лінії тренду по вартості доставки…

Читати далі

Політика HSEQ в компанії TOTAL

Минулого тижня у нас, як постачальника транспортних послуг, розпочався щорічний аудит HSE 2020 концерну TOTAL. Головними темами є аналіз діючих робочих інструкції, програм підвищення кваліфікації…

Читати далі

Неочевидні складнощі перевезень хімічної

Одна з найскладніших категорій вантажу при міжнародних перевезеннях – це хімічна продукція. Існує ряд очевидних і неочевидних складнощів, які потрібно обов’язково врахувати, щоб завантажитися і…

Читати далі

Наявність складів в Польші як одна з конкурентних

Однією з основних переваг компанії, яка займається міжнародними перевезеннями вантажів з ЄС в Україну є наявність складу поблизу кордону. Наявність такого складу дозволяє логістичній компанії:…

Читати далі

Ganex 2020!

Вітаємо Вас на оновленому сайті міжнародного логістичного оператора Ganex! У 2019 ми відсвяткували 10-річчя Ganex Ukraine! За 10 років нам вдалося прийняти безліч цікавих викликів…

Читати далі

Що таке SENT та коли його необхідно

Під час перевезення деяких категорій товарів (наприклад, моторні масла, мастильно-охолоджуючі рідини (МОРи), антифризи та ін.) з Польщі, або транзитом по території Польщі, клієнти можуть почути від…

Читати далі